بلاگ / اخبار سینمایی

وعده کشف استعدادهای جهانی در کن ۲۰۱۹

نویسنده گپ فیلم

21 ماه پیش

دوشنبه ۲۲ آوریل، دفتر«هفته بین المللی منتقدین جشنواره کن» فیلمهای انتخاب شده خود را اعلام کرد.

طبق روال هرساله ۷ فیلم بلند اول یا دوم کارگردان های تازه نفس توسط کمیته انتخاب، برگزیده می شوند که ریاست آن با شارل تسون منتقد قدیمی کایه دوسینماست. این بخش البته ترجیح می دهد بیشتر فیلمهای اول کارگردانان را انتخاب کند تا شانس خود را برای به دست آوردن دوربین طلایی کن بالا ببرد. در گذشته هفته منتقدین بارها دوربین طلایی به دست آورده بود.

امسال ۱۰۵۰ فیلم بلند و ۱۶۰۵ فیلم کوتاه از سراسر جهان به این بخش پیشنهاد شده بود که در نهایت این فیلمها در بخش بلند انتخاب شدند که در بین این کارگردانان یک خانم فیلمساز هم حضوردارد.

فیلم های مسابقه این بخش که توسط هیات داورانی جداگانه ویژه همین بخش به ریاست سیروگرا، کارگردان کلمبیائی  انتخاب شده اند عبارتند از: ابولیلا (ابوسیدیبومدین) از کشورالجزایر، خاکسترسیاه (خانم سوفیا کیروساوبدا) از کشورکاستوریکا و آرژانتین، یک روز سفید (هلینورپالماسون) از کشورایسلند، دانمارک و سوئد، بدنم را از دست دادم (جرمیکلاپن) از فرانسه، این فیلم داستانی به شکل کارتون ساخته شده است، مادران ما (سزاردیاز) بلژیک و فرانسه، ویواریوم (لورکانفینگان) از ایرلند و بلژیک است.

اما هفتمین فیلم این فهرست، معجزه مقدس ناشناس (علاءالدین الجم) از کشور مراکش مشترک با فرانسه، قطر و آلمان است. داستان فیلم مربوط به مردی است که در صحراهای مراکش با یک کیف پراز پول در حال فرار است. پلیس به دنبال اوست. مرد برای فرار از دست پلیس، پولها را یک  قبرنیمه کاره چال می کند…. سالها بعد برای یافتن پولش به آنجامی رود اما متوجه می شود که در همان مکان، امامزادهای درست شده است! او تمام تلاشش براین خواهد بود که کیف پولی که چال کرده بود به دست آورد…

معجزه مقدس ناشناس نخستین فیلم بلند کارگردان ۳۰ ساله مراکشی است که قبلا چند فیلم موفق کوتاه ساخته بود.

آفیش بخش هفته منتقدین، چندان جذابیتی در بیننده ایجاد نمی کند؛ در حالی که آفیش بخش ۱۵ روزکارگردان، بیننده را کنجکاو می کند تا اتوبانی که به شکل آبشار درآمده، سرانجام به کجا می ریزد.

امسال از سینماگران ایرانی، در مجموع ۲۲ فیلم بلند اول به این بخش پیشنهاد شده بود که البته تعدادی از این فیلم را ایرانیان خارج از کشورساخته بودند اما متاسفانه هیچ فیلمی از بین آنها توسط هفته منتقدین پذیرفته نشد، درحالیکه حداقل «فیلم فردا آزادیم» (حسین پورسیفی ) ساخته شده در آلمان، و «پیرمردها نمی میرند» (رضا جمالی) ساخته شده در ایران، بخوبی شایستگی حضور در این بخش را داشتند.

برای قضاوت نهایی باید فیلمهای انتخاب شده را دید تا بتوان درباره آنها صحبت کرد.

جدا از این، همچنین قرار است سه شنبه دریک کنفرانس مطبوعاتی، لیست کامل فیلم های انتخاب شده بخش ۱۵ روز کارگردانان را به آگاهی رسانه ها برسانند.

 

 

 

منبع: بانی فیلم

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.