بلاگ / اخبار سینمایی

گفت‌وگو با منوچهر هادی که «رحمان 1400»‌اش به اردیبهشت 1398نرسید

نویسنده گپ فیلم

21 ماه پیش

 خنده‌دارترین و کلافه‌کننده‌ترین اتفاقات ممکن در قالب تصمیم‌های مدیریتی ، دولتی و حاکمیتی رخ می‌دهد و همیشه هم این مردم هستند که متحیر و ناچار با همین شرایط امروزشان را به فردا می‌رسانند. در جدیدترین نمونه از وقایع سرزمین عجایب، مرکب پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروز98 بعد از 29روز نمایش عمومی در چاله توقف اکران گیر کرد. رحمان   1400، ساخته منوچهر هادی بعد از 22میلیارد تومان فروش و با در اختیار داشتن 143سالن سینما، اکنون با این دلیل که نسخه مورد تأیید سازمان سینمایی با نسخه در حال نمایش فیلم در سینما‌ها متفاوت است از ادامه اکران بازماند.

 

 

 

ممکن است رحمان 1400به‌خاطر عامه‌پسندبودنش چندان مورد علاقه ما نباشد اما نحوه رفتار و تصمیم‌گیری مسئولان سازمان سینمایی تعجب همگان را برانگیخت. سؤال اینجاست که فیلمی بعد از یک‌ماه اکران چرا باید چنین شرایطی را از سر بگذراند و اگر به هر دلیل این فیلم مراحل قانونی برای پخش را رعایت نکرده بوده چرا باید یک‌ماه در سالن‌های کشور به اکران دربیاید و بعد از فروش 22میلیاردی برای اعمال قانون از ادامه اکران باز بماند؟ 

 

 منوچهرهادی، کارگردان فیلم در گفت‌وگو با همشهری با انتقاد از عملکرد مسئولان سازمان سینمایی تأکید کرد، تمام تلاشش را برای احقاق حق فیلم به‌کار خواهد بست و زیربار این اعمال فشارها از بیرون مجموعه وزارت ارشاد نخواهد رفت.

 

واقعا سازمان سینمایی یک‌ماه بعد از آغاز اکران فیلم یادش آمده که رحمان 1400مشکل دارد؟

چه عرض کنم. سازمان سینمایی وقتی مجوز اکران فیلم در استان قم لغو شد هیچ واکنشی نداشت، حوزه هنری با سلیقه خودش فیلم را با 15مورد ممیزی جدید تعدیل و اکران کرد باز هم واکنشی نداشت، حالا هم گویا گروهی به آنها دستور داده که اکران فیلم را متوقف کنند و این غائله به راه افتاده است.

 

سازمان سینمایی و شورای نظارت به عدم‌اعمال اصلاحیه‌ها در نسخه اکران شده اشاره کرده، موضوع چیست؟

اصلا موضوعی به نام عدم‌اعمال اصلاحیه وجود ندارد. مدیران سازمان سینمایی گفتند یک پلان از فیلم را تعدیل کنیم و نه حذف و ما هم‌چنین کردیم اما حالا بعد از یک‌ماه معلوم شده اندازه تعدیل ما دلخواه اندازه تعدیل مدنظر نبوده است.

 

روز شنبه که خبر متوقف شدن نمایش فیلم منتشر شد شما به ارشاد رفتید؟

بله. من و آقای سرتیپی به ارشاد رفتیم و از ما تعهد گرفتند که فیلم را بیشتر تعدیل کنیم و همه‌‌چیز حل شد ولی باز مشکل حل نشد. به همین دلیل است که معتقدم موضوع از جای دیگری آب می‌خورد وگرنه ما بچه نیستیم، همه‌‌چیز حل شده بود. در فیلم 110دقیقه‌ای کلا 3دقیقه شوخی وجود دارد که برخی از آن به‌عنوان شوخی جنسی یاد می‌کنند. این مسائل هم که تعدیل شد و حل شد دیگر چرا می‌گویند فیلم مجوز ندارد؟بعد از یک‌ماه یادشان آمده که در 3ثانیه فیلم یکتا(یکتا ناصر) در کنار سعید آقاخانی که ایستاده است شانه‌اش را تکان می‌دهد، اینها خنده دار نیست؟

 

الان مشکل همین نماست؟

اگر مشکل فیلم حل نشود من آن پلان را در اینستاگرام منتشر می‌کنم. مثلا اشاره به یک سرطان مردانه چه نکته بدی دارد که باید به آن گیر بدهند؟ همه فیلم را دیده‌اند و حالشان خوب شده اما انگار گروهی نمی‌خواهند حال مردم خوب باشد. چقدر سینمای ایران ضعیف شده است.

 

 

 

 

 

 

منبع: بیتوته

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.