بلاگ / نقد و بررسی

نقد فیلم حماسه کولی - Bohemian Rhapsody

نویسنده گپ فیلم

22 ماه پیش

مرکوری با نام اصلی فرخ بلسارا از والدینش، بومی و جر بلسارا که از زرتشتیان اصیل ایرانی ساکن هند بودند متولد شد و گروه موسیقی را تحت عنوان « کویین » تشکیل داد و به همراه آنان به ساخت قطعات موسیقی پرداخت. موفقیت مرکوری و گروهش در عرصه موسیقی به حدی بود که آنها خیلی زود تبدیل به محبوب ترین گروه موسیقی راک جهان شدند و آثار ماندگار و پرفروشی نیز خلق کردند. استعداد مرکوری در آوازخوانی بسیار عجیب بود چراکه او هرگز بصورت حرفه ای آوازخوانی را فرا نگرفته بود اما بطور شگفت انگیزی بر تارهای صوتی اش تسلط داشت.

مونتسرات کاباله که یک آلبوم با مرکوری ضبط کرده بود، در یک مصاحبه درباره صدای مرکوری گفته بود : « تکنیک ‌های او در آوازخوانی متحیرکننده بود. او مشکل تمپو نداشت. با یک حس نافذ ریتمی آواز می‌خواند، پلیسمنت آوازه او بسیار خوب بود و او می‌توانست بی‌زحمت و بط.ر  غیرمحسوس از یک رجیستر به رجیستر دیگر برود. او همچنین استعداد موسیقایی عالی داشت. ترتیب قطعات موسیقی او ظریف، خوشایند، شیرین، انرژی‌زا و محکم بود »

نقد فیلم حماسه کولی ( Bohemian Rhapsody  )

اما این تنها ویژگی های این خواننده نبود که او را از دیگران متمایز کرده بود. اعتماد به نفس بی نظیر و خودنمایی فراوان در اجراهای زنده سبب شده بود تا او یک مجری فوق العاده بر روی صحنه اجرا باشد. در یک مورد که احتمالاً مشهورترین نیز باشد، مرکوری در سال 1985 در کنسرت بزرگ لندن که بیش از 70 هزار نفر در آن حضور داشتند، بر روی صحنه ایستاد و سر و صداهای مختلف و بی معنی از خود به نمایش گذاشت و تمام جمعیت نیز همزمان، صداهای او را مجدداً تقلید می کردند! تسلط بی نظیر مرکوری بر صحنه علی رغم تمام رفتارهای عجیب و غریبی که از خود به نمایش می گذاشت، او را در تاریخ موسیقی راک بی رقیب کرد.

اما مرکوری در زندگی شخصی اش به اندازه حرفه خوانندگی موفق نبود. بحران های روحی و عاطفی و البته به کارگیری رفتارهای پرخطر جنسی در نهایت سبب شد تا مبتلا به بیماری ایدز شود و اگرچه سالها این بیماری از طرفدارانش مخفی کرد، اما در نهایت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به این بیماری مبتلا شده و یک روز پس از انتشار بیانیه اش نیز از دنیا رفت. اما حتی پس از مرگ او، میراث فردی مری کوری برای سالها در صنعت موسیقی پابرجا ماند و مخصوصاً برخی از قطعات او نظیر « We Are The Champions » و « We Will Rock You » نیز کماکان در محافل گوناگون و مخصوصاً استادیوم های ورزشی بکار گرفته می شود

نقد فیلم حماسه کولی ( Bohemian Rhapsody  )

اما خبرساخت فیلم « حماسه کولی » نزدیک به یک دهه پیش اعلام شد. در آن مقطع قرار بود تا ساشا بارون کوهن نقش فردی مرکوری را ایفا نماید. توانایی های آوازخوانی کوهن و البته شباهت او به مرکوری، او را به بهترین انتخاب ممکن برای ایفای نقش تبدیل کرده بود اما علی رغم میل شدید کوهن به ایفای این نقش، مراحل ساخت بارها به تعویق افتاد که باعث شد کوهن نیز از پروژه جدا شود. حالا پس از 8 سال، سرانجام فیلم « حماسه کولی » به سینماها آمده است. اثری که عنوانش را از مشهورترین قطعه گروه کویین دریافت کرده است. قطعه موسیقی عجیب و منحصر به فردی که توسط خود مرکوری نوشته شده بود و به دلیل شعری که در آن استفاده شده ، یکی از پر حاشیه ترین قطعات تاریخ موسیقی نیز محسوب می شود.

داستان فیلم به زمانی باز می گردد که گروه « کویین » مشغول اوج گیری در عرصه موسیقی بودد. فرخ ( رامی ملک ) خواننده ای است که به همراه دیگر نوازندگان، گروه « کویین » را تشکیل می دهند و با تمام مشکلات مالی که بر سر راهشان قرار دارد، تصمیم می گیرند تا نخستین آلبوم موسیقی شان را منتشر نمایند. آنها بزودی با شرکت EMI Records قراردادی منعقد می کنند و در همین زمان است که فرخ نام خود را به فردی مرکوری تغییر می دهد و مسیری رویایی را به همراه گروهش برای رسیدن به موفقیت آغاز می کند که بی فراز و نشیب هم نیست.

نقد فیلم حماسه کولی ( Bohemian Rhapsody  )

« حماسه کولی » مانند تمام آثار ژانر بیوگرافی، از یک اوج آغاز می گردد و سپس به شکست و فروپاشی می انجامد و در نهایت اتحاد دوباره و رقم زدن یک افسانه. این قاعده درباره اغلب آثار بیوگرافی صدق می کند و به سختی می توان آثاری را یافت که از قوانین کلیشه ای این ژانر پیروی نکنند. اما مشکل « حماسه کولی » نه پیروی از قواعد ژانر و تکنیک های سینمایی که اتفاقاً برجسته و قابل تحسین هستند، بلکه مربوط فیلمنامه ای است که نتوانسته از ظرفیت های زندگی مرکوری و گروه موسیقی « کویین » بصورت مطلوب استفاده نماید و آن را به تصویر بکشد.

به نظر می رسد که محبوبیت بالای مرکوری سبب شده تا سازندگان و خود اعضای گروه کویین که در تولید فیلم نقش داشته اند با احتیاط فراوان نسبت به بازگویی بخشی از داستان زندگی وی اقدام نمایند و باور عمومی درباره او را به مخاطره نیندازند. ابهامات فراوانی درباره فردی مرکوری وجود دارد که کماکان علامت سوال هایی را در ذهن طرفداران برجای گذاشته است. ابهامات درباره گرایش های جنسیتی او و روابط پر فراز و نشیبی که تجربه کرد و در نهایت منجر به درگذشت او نیز شد، از جمله مواردی است که فیلم به راحتی از کنار آن عبور کرده و تنها مبحث بیماری " ایدز " بصورت کلی در پس زمینه داستان مطرح می شد که آن هم به جهت اعلام عمومی آن و اطلاع همگانی از دلیل مرگ او بوده است.

 نقد فیلم حماسه کولی ( Bohemian Rhapsody  )

از این جهت می توان گفت که سازندگان تصمیم گرفته اند تا تصویری مطلوب از فردی مرکوری برای طرفدارانش ترسیم نمایند. تصویری که در آن مقداری تنش از مرکوری و رفتارهای خاص او با اعضای گروه و البته مدیر برنامه هایش به چشم می خورد و البته اختلافاتی که در درون گروه ایجاد شده بود. اطلاعاتی که مخاطب پیش از آنکه اثر ساخته شود نیز از وجود آن آگاه بوده اند و بیش از آن، اتفاق مهمی نیست که تماشاگران درباره مرکوری ندانند و با تماشای فیلم از آن آگاه شوند.

با اینحال فیلم در بخش موسیقی و فیلمبرداری اثر برجسته ای محسوب می شود و مخصوصاً در یک سوم پایانی به واسطه هوشمندی سازندگان، تاثیر بیشتری بر ذهن مخاطب می گذارد. یعنی جایی که کنسرت رویایی سال 1985 توسط سازندگان بازسازی شده و روح و قدرت آن لحظات نیز با تکنیک های تصویربرداری و تدوین مناسب به خوبی به تماشاگر منتقل می شود. « حماسه کولی » به خوبی موفق شده اجراهای پر زرق و برق فردی مرکوری را بازسازی نماید و طرفداران این گروه را به وجد بیاورد.

در این میان نباید از نقش مهم رامی ملک در نقش مرکوری غافل شد. بازیگری که اغلب او را با سریال « آقای ربات » به خاطر می آوریم اما در « حماسه کولی » به خوبی این نکته را اثبات کرده که می توان از او انتظار داشت که بتواند در سینما نیز به ستاره مطرحی تبدیل شود. ملک تمام تلاش خود را به کار بسته تا بتواند به شخصیت مرکوری نزدیک شود و اگرچه از لحاظ جثه و قامت خیلی شباهتی میان او و مرکوری نیست، اما به خوبی توانسته اجراهای مرکوری را تقلید کرده و آن را به نمایش بگذارد. می توان امیدوار بود که طرفداران دو آتشه « کویین » با تماشای او دچار ناامیدی نشوند و ارتباط قلبی مناسبی با او برقرار نمایند!

در مجموع باید گفت که « حماسه کولی » تمام جوانب احتیاط را درباره شخصیت فردی مرکوری رعایت کرده تا تصویر افسانه ای او در ذهن علاقه مندان به موسیقی را خدشه دار نکنند. جزئیات زندگی که بهرحال از مواد مخدر گرفته تا ارتباطات عاطفی، می توانست حقایق ناگفته ای را درباره زوایای پنهان شخصیت او هویدا نماید. اما در اینجا فقط همان لحظاتی دیده می شود که طرفداران فردی مرکوری و گروه « کویین » منتظر تماشای آن بودند. ماجرای خلق قطعات شاهکار این گروه و نحوه تعاملشان با یکدیگر و البته بازسازی اجراهای پر سر و صدا، از « حماسه کولی » اثری ساخته که قطعاً بسیاری را به وجد خواهد آورد و البته یاد گروه معروفی را زنده نگه می دارد که سالهای سال بر روی صحنه درخشیدند و در اوج پایان یافتند.

منتقد : میثم کریمی

منبع: مووی مگ

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.