بلاگ / نقد و بررسی

نقد فیلم ستاره ای متولد شده - A Star Is Born

نویسنده گپ فیلم

21 ماه پیش

« ستاره ای متولد شده » بازسازی اثری به همین نام در سال 1937 با بازی جنت گینور و فردریک مارچ می باشد. اثری که در سالهای بعد چندین نسخه دیگر نیز از آن بازسازی شد و در این میان مطرح ترین عنوان، نسخه سال 1954 با بازی جودی گارلند و جیمز میسن بود. اما ساخته شدن یک بازسازی دیگر از این عنوان در قرن بیست و یکم قرار بود در سال 2011 با کارگردانی کلینت ایستوود و بازی بیانسه شکل گیرد اما این اتفاق هرگز نیفتاد تا سرانجام بردلی کوپر تصمیم به ساخت این اثر بگیرد و نخستین تجربه کارگردانی خودش را هم رقم بزند.

بردلی کوپر در این فیلم نقش جک را ایفا می کند. خواننده موفقی که به نظر می رسد دوران افول او از راه رسیده و حتی قرص ها و مواد مخدر هم نمی تواند هنگام رفتن او بر روی صحنه برایش معجزه ای به همراه بیاورد. اما او در مسیر خوانندگی با الی ( لیدی گاگا ) آشنا می شود. کسی که در یک میخانه کار می کند و جک فکر می کند که او استعداد خوانندگی دارد و می بایست در این عرصه فعالیت کند. بزودی رابطه الی و جک جدی تر شده اما ورود الی به دنیای موسیقی اتفاقات گوناگونی را سبب می شود و...

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/A_Star_Is_Born/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

هنگام تماشای « ستاره ای متولد شده » نباید انتظار اتفاق مهمی را در جریان داستان داشت. نسخه بردلی کوپر از لحاظ اجرایی حائز ویژگی برجسته ای نیست و نمی توان تفاوت بزرگی میان این اثر و نسخه های مشابه آن در سالهای دور قائل شد. اما این موضوع ابداً به این معنی نیست که کوپر اثر موزیکال معمولی درباره شکست و برخاستن ساخته تا تنها به تجربه کارگردانی خود بیفزاید. خوشبختانه کوپر بیش از آنکه دغدغه رقم زدم سابقه کارگردانی در کارنامه هنری اش را داشته باشد، انگیزه بزرگی برای ساخت یک زندگی کاملاً معمولی و قابل لمس در مقابل دوربین داشته و باید گفت که به خوبی به هدف خود نیز رسیده است.

جک و الی دو انسان از جایگاه متفاوت اجتماعی هستند که ارتباطشان با یکدیگر در طول فیلم دستخوش تغییرات فراوانی می شود و هنر کوپر در کارگردانی این بوده که روند این تغییرات را بسیار آرام و با جزئیات روایت می کند تا جایی که ما می توانیم با دو شخصیت اصلی داستان کاملاً ارتباط ذهنی برقرار کرده و نسبت به رفتارشان در طول فیلم واکنش های متفاوتی نشان دهیم. الی به عنوان پیشخدمتی که جک به او علاقه مند شده و فرصت دیده شدن در اختیارش قرار داده، شخصیتی است که به یکباره به دام شهرت می افتد و در مواجه با آن رفتاری را پیش می گیرد که جک خیلی تمایلی برای ارائه چنین شکل و شمایلی از او در مقابل دوربین ندارد.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/A_Star_Is_Born/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

فیلم به خوبی شخصیت الی را که دختر سرسختی است و عاشقانه موسیقی را دنبال می کند پرورش می دهد. شخصیتی که همت بلندی دارد اما در عین حال می تواند شکننده باشد و غیرقابل پیش بینی. او در ابتدا از قضاوت شدن می ترسد و به همین جهت تغییراتی در ظاهر و رویکرد خود ارائه می کند اما رفته رفته پس از کسب جایگاهی در موسیقی تن به آنچه می دهد که می تواند از او ستاره ای بسازد. ستاره ای که شاید هرگز با تعریف او در ذهن خودش از آوازخوانی همخوانی نداشت اما صنعت موسیقی روز، از او فردی می سازد که جذابیت های تصویری و ظاهری در آن اهمیت چندباره نسبت به استعداد خواندنش داشته باشد. سیر این تغییرات و اشاراتی که به حقیقتِ صنعت موسیقی در مارکت این روزهای جهان می شود، باور پذیر است و ذهن مخاطب را به چالش می کشد.

در این میان البته نباید از اجراهای موسیقی در فیلم نیز غافل شد مخصوصاً اینکه قطعاتی در فیلم وجود دارد که پیش از این گاگا بارها گفته بود که از بازخوانی آنها لذت فراوانی می برد. این اشتیاق در آوازخوانی در اجرای قطعات نیز دیده می شود و می توان گفت تجربه تماشای « ستاره ای متولد شده » تنها منوط به کارگردانی دقیق کوپر نیست بلکه هیجان و اشتیاق و سرزندگی در اجراهای موسیقی به چشم می خورد که هر تماشاگر عاشق موسیقی را به وجد می آورد. بعلاوه اینکه خود کوپر نیز در نقش یک خواننده عملکرد مناسبی در آوازخوانی داشته و مخاطب کمتر این احساس را در خود پرورش خواهد داد که او هرگز توانایی آوازخوانی نداشته!

اما نکته ای که درباره « ستاره ای متولد می شود » حائز اهمیت می باشد این موضوع است که تیم بازیگران، بهترین عملکرد ممکن را از خود به نمایش گذاشته اند. لیدی گاگا که پس از تجربیات اندک سینمایی اش در آثاری نظیر قسمت دوم « شهر گناه » ، اولین نقش آفرینی مهم سینمایی خود را در اینجا تجربه کرده، بیش از انتظاراتی که از او می رفت ظاهر شده و بازی بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته است که اگر کمی خوش شانس باشد و آکادمی اسکار فیلم را تحویل بگیرد، می تواند امیدوار باشد که نامزد اسکار هم شود. بردلی کوپر نیز مخصوصاً زیر گریم باورپذیر و دقیقی که بر روی صورتش اعمال شده، به خوبی در نقش یک خواننده الکلی که رفته رفته در حال نابودی خودش است ظاهر شده است. اما باید در این میان به بازیگر مکمل فیلم یعنی سم الیوت نیز اشاره کرد که قطعاً نامزد اسکار امسال خواهد بود. نقش آفرینی او در این فیلم مخصوصاً در یک سکانس در داخل ماشین، می تواند یک کلاس درس بسیار ارزشمند برای علاقه مندان به بازیگری باشد.

« ستاره ای متولد شده » منسجم و قدرتمند است. اثری که اگرچه در نیمه دوم داستان کمی در روایت افت می کند اما هرگز به ورطه سقوط نمی افتد. کوپر در نخستین تجربه فیلمسازی اش نشان داده که می تواند تسلط کاملی به عناصر فیلمسازی داشته باشد و اجازه ندهد که او نیز مانند بسیاری از بازیگران که پس از نخستین تجربه کارگردانی از این حرفه کنار کشیدند، راه خود را از این مسیر جدا کند. « ستاره ای متولد شده » داستان عشق، شکست و حسادت است. داستان روزمره زندگی ما که اینجا بر روی صحنه موسیقی برجسته تر از هر زمان دیگری قابل لمس است. به نظر می رسد که عنوان فیلم بتواند اشاره ای به وضعیت دو ستاره اصلی اش نیز داشته باشد. ستاره ای به نام بردلی کوپر که در عرصه کارگردانی متولد شده و البته لیدی گاگا در عرصه بازیگری که به نظر می رسد به همان میزان که در موسیقی جاه طلب بوده، در بازیگری نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

 

منبع: مووی مگ

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.