بلاگ / اخبار سینمایی

تولید ۴ مجموعه تلویزیونی ویژه کودک و نوجوان

نویسنده گپ فیلم

24 ماه پیش

مرکز تولید مجموعه های تلویزیونی در حوزه کودک و نوجوان به عنوان یک بخش نوپا تابستان ۹۶ پا به عرصه تولید مجموعه های نمایشی گذارد. این بخش بنا به دستور رئیس سازمان و معاون سیما مقرر است تا به طور خاص برای قشر نوجوان به تولید مجموعه های نمایشی بپردازد.

 

 

مسعود صباح که پیش از این مسئولیت های بسیاری در تولید مجموعه نمایشی از جمله مدیریت گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما را بر عهده داشته؛ هم اکنون سکاندار این بخش است. وی از اهداف عمده این بخش را تولید سریال هایی با مضامین مناسب برای این گروه سنی، آموزش غیرمستقیم همچنین تجمیع مخاطب در گروه های سنی مختلف دانست و تاکید کرد که بسیاری از مباحثی که محور و موضوع تولید این مجموعه ها قرار می گیرند مخصوص خانواده هاییست که فرزند نوجوان دارند. از این رو پروژه های در دست تولید این مرکز تنها مخاطب نوجوان را هدف قرار نداده ،بلکه برای مخاطبانی در تمامی گروه های سنی دیدنی و قابل پیگیری هست. وی در گفتگویی در این زمینه به سوالاتمان پاسخ داد.


در ابتدا از ضرورت تاسیس مرکزی برای تولید مجموعه هایی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان و سیاست ها و هدف گذاری های این بخش برایمان بگویید.
در گذشته به صورت ویژه نقشه راهی برای مجموعه سازی در حوزه نوجوان وجود نداشت. در دهه ۶۰ و ۷۰ مجموعه هایی مثل«دنیای شیرین»، «گل پامچال»، «قصه های مجید» و … تولید می شد اما هیچ وقت این امر به یک جریان پویا و مستمر تبدیل نشده بود. از این نقطه نظر تصمیم گرفته شد تا با توجه به نیازی که در این زمینه حس شد تحت یک مرکزیت به طور اخص به سریال سازی در این حوزه بپردازیم.


طبیعی است که در این مسیر باید از بهترین های این عرصه اعم از تهیه کننده، کارگردان و نویسنده دعوت به کار می کردیم تا نتیجه ای حرفه ای و با کیفیت رقم بخورد. در حال حاضر طی این یک سال و اندی علی رغم همه موانع اقتصادی سازمان ،که به صورت همه گیر وجود داشته و دارد و به طور خاص برای بخش نوپای ما بیشتر هم دیده می شود؛ چهار سریال را به مرحله تولید رساندیم.


درباره بخش دوم سوال ،یعنی سیاست ها می توانم بگویم تصمیم گیری و سیاست کلی این بود که سریال های نوجوان را در چهارگوشه ایران تعریف کنیم. قصه های مربوط به نوجوانان ظرفیتی دارند که می توان بسیاری از محتواهای مورد نظر رسانه مثل سبک زندگی، تولید داخلی، نخبه گرایی، تعصب و غیرت مندی و حتی بحث های آسیب های اجتماعی مخصوص قشر نوجوان و آموزش مواجهه با این آسیب ها را به وسیله این مجموعه ها بیان کرد. بنابراین نوجوان را فقط در تهران تعریف نکردیم. ما از این فرصت استفاده کردیم تا دوربین مان را به چهارگوشه جغرافیای ایران ببریم.


اتفاق خوب تری که در پروژه های تولید شده در شهرستان می افتد استفاده از نیروهای با استعداد بومی است. تیم بازیگری در این مجموعه ها ترکیبی از بازیگرانی که از تهران در پروژه حاضر شده اند به اضافه بازیگران و عوامل فنی بومی را در برمی گیرد. این چیدمان یک حس و حال جدید را به سریال می دهد که طی آن مناسبات و سبک زندگی خاص دیده می شود و نوجوان هم سن و سالان خود را در یک خطه دیگر می بیند که نقش متفاوتی در معاش خانواده دارند و از طریق او با یک سری مفاهیم جدید، نگاه به سبک زندگی، مشاغل، معاش زندگی و …. آشنا می شود.


به چهار مجموعه ویژه گروه نوجوان اشاره کردید که نتیجه فعالیت این مرکز تا کنون بوده؛ در این باره توضیح بفرمایید.
بله. البته در کنار تولید این چهار مجموعه؛ آثار دیگری نیز در دست نگارش است که هنوز وارد مرحله تولید نشده اما مجموعه های در حال تولید این مرکز در حوزه نوجوان عبارتند از «خانواده دکتر ماهان»، «ساموبندری»، «حکایت های کمال» و «شش قهرمان و نصفی»است.


سریال «خانواده دکتر ماهان» به نویسندگی نسیم خداشاهی زاده، تهیه کنندگی بهروز خوش رزم و کارگردانی علی محمد قاسمی به موضوع حیات وحش، محیط زیست و مهاجرت معکوس می پردازد. در این مجموعه نوجوانان نقش اساسی در رقم زدن ماجراهای آن دارند و در شمال کشور فیلمبرداری شده که در ۲۱ قسمت در حال تدوین است و تا پایان سال آماده پخش می شود. اینکه از چه شبکه ای پخش شود نیز بستگی به کنداکتور شبکه ها و پیش بینی معاونت سیما دارد. قدر مسلم در یکی از شبکه های اصلی نمایش داده می شود تا در سبد سریال هایی در ژانرهای گوناگون؛ مجموعه هایی با این مضامین نیز قرار داشته باشند.


مجموعه «ساموبندری» یکی دیگر از مجموعه های ماست. نام این سریال از نام شخصیت اصلی مجموعه یعنی سام گرفته شده که در جنوب سامو خوانده می شود. یک قصه دریایی است که در بوشهر می گذرد و ۷۰ درصد آن در لنج و دریا گرفته شده و ابراهیم فروزش از پیشکسوتان سین


مای نوجوان کارگردانی و علیرضا سبط احمدی تهیه کنندگی و اصغر عبداللهی نویسندگی پروژه را بر عهده داشته اند. تولید این مجموعه در ۱۳ قسمت به اتمام رسیده و به زودی پخش خواهد شد.


«حکایت های کمال» عنوان دیگر مجموعه در حال تولید این مرکز است که ۸۰ درصد فیلمبرداری آن شده و یکی از مجموعه های شاخص نوجوان است. مجموعه داستان «حکایت های کمال» که محمد میرکیانی آن را نگاشته ، قصه یک نوجوان به نام کمال را در یک خانواده در دهه ۴۰ شمسی در تهران روایت می کند. این مجموعه داستان طی ۳۱ قسمت به یک فیلمنامه تبدیل شده بنابراین بحث اقتباس از آثار ادبی را نیز مد نظر داریم و از متون ادبی که پتانسیل تبدیل به سریال را دارند استفاده می کنیم. این کار از حالت اپیزودیک خارج شده و به یک سریال کلاسیک تبدیل شده است.


درباره ساخت و محتوای «حکایت های کمال» توضیح دهید.
این مجموعه قصه پدران ماست و حاوی خاطرات و نوستالژی نسل دهه ۴۰ است. از طرفی نشان دادن سبک زندگی آن دوره که بخش های بسیاری از آن مثل بازی های کودکانه، همسایه داری، خانه های حیاط دار، دورهمی خانوادگی و …که تبدیل به حسرت شده در کنار قصه های شیرین مد نظر ما بوده است. این مجموعه را محسن شایان فر تهیه کرده و قدرت الله صلح میرزایی کارگردانی کرده وتوسط پنج نفر از دوستان حرفه ای نگاشته شده که به نظر می رسد از آن دسته کارهایی است که فضا و روابط آن مورد توجه تماشاگر قرار بگیرد.


مهمترین نکته پیرامون این مجموعه این است که برای ساخت این سریال یک شهرک کوچک داخل شهرک سینمایی ساختیم. اصولا یکی از مشکلات تمامی تیم های تولید پیدا کردن لوکیشن مناسب برای چنین سریال هایی است که در شهر تهران با ساختار فعلی و نوع شهرسازی ویژه آن سخت تر هم شده و اگر هم پیدا شود نیاز به بازسازی و صرف هزینه های بسیاری دارد. بنابراین طی همفکری با تهیه کننده، کارگردان و طراح صحنه از یک زمین بایر در شهرک سینمایی استفاده کردیم و آن را تبدیل به یک شهرک چند منظوره به نام شهرک «حکایت های کمال» کردیم که ضمن اینکه خودمان از آن استفاده می کنیم بعدها پروژه های دیگر نیز بتوانند از آن استفاده کنند.


«شهرک حکایت های کمال» با مواد واقعی احداث شده یا به نوعی ماکت سازی صورت گرفته؟
خیر. تمامی این شهرک با متریال واقعی ساخته شده و ماکت نیست. ضد زلزله است و همه مواردی که برای طراحی و ساخت یک سازه امن باید در نظر گرفت در طراحی و اجرای این شهرکِ مهندسی ساز رعایت شده، ۱۷ کوچه برای این شهرک طراحی شده که هیچ دو کوچه ای شبیه هم نیستند و هر کوچه با یک مشخصات متناسب با دهه ۴۰ طراحی شده است ،در طراحی این شهرک استودیوسازی با نرخ های پایین را در نظر داشتیم و بنابراین با رقمی معقول پروژه طراحی شد. پلاتویی که طراحی شد از اتاق گریم، محل استراحت بازیگر تا غذاخوری و اتاق کارگردان و هر آنچه که مستلزم یک استودیوی حرفه ای است که برایش در نظر گرفته شده و به نظرم اتفاق خوبی است. این نوع پیش بینی ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است زیرا با یک رقم معقول استودیو ساخته می شود که با یک باد و باران از بین نمی رود و می شود در سایر پروژه ها نیز از آن استفاده کرد.


فیلمبرداری حکایت های کمال تا ۱۵ اسفند ماه به پایان می رسد و در ۳۱ قسمت روانه آنتن می شود. ادامه دار شدن این مجموعه به بازتاب و استقبال مخاطب بستگی دارد. اگر این بازخورد مثبت باشد و بیننده بخواهد آن را دنبال کند در کنار در نظر گرفتن مسائل اقتصادی ادامه می یابد که البته به نظرم به دلیل فضای داستان و شادابی آن می تواند تنوع روحی برای مخاطب ایجاد کند.


یکی دیگر از تولیدات این مجموعه که از آن نام بردید؛ «شش قهرمان و نصفی» است درباره آن توضیح بفرمایید.
بله. «شش قهرمان و نصفی» در ۱۵ قسمت تولید می شود و مضمون آن شامل حمایت از تولید داخلی و تشویق و ترغیب مخاطب نوجوان به سمت استفاده از کالای داخلی می شود. فضای این کار کمدی و هیجان انگیز است و بازیگران پیشکسوت و طنزپرداز بسیاری همچون اکبر عبدی، بیژن بنفشه خواه، شهرام قائدی، بهاره رهنما و … در آن حضور دارند. تصویربرداری بخش تهران این مجموعه که حدود ۱۰ درصد پروژه را در بر می گرفت طی یک هفته انجام شد و گروه برای ادامه تصویربرداری به مازندران رفته اند.


آیا جمعیت هدف این بخش از مرکز سیما فیلم تنها نوجوانان هستند؟
طبیعتا وقتی بحث نوجوان پیش می آید خانواده را نمی توان از آن تفکیک کرد. اصولا سریال های نوجوان حتی در کارهای مشابه خارجی معمولا به داستان ها و ماجراجویی های نوجوان در بستر خانواده مربوط می شود. ضمن اینکه نوجوان فقط شامل نوجوان پسر نمی شود؛ در همه پروژه ها سعی کرده ایم دختران و پسران نوجوان قهرمانان اصلی قصه باشند و تعادل رعایت شود.

 


آیا در بحث تبلیغ در عرصه سریال سازی نوجوان فعالیتی انجام گرفته است؟
تمامی پروژه هایی که نام بردم تحت عنوان پروژه های نوجوان تعریف می شود اما به لحاظ قصه و بحث های مالی و برآوردی فرقی با پروژه های دیگر ندارند و به نحوی ساخته شده که تماشاگر عام دارد و برای کل خانواده ساخته شده است. تجمیع مخاطب در گروه های سنی مختلف توقع ما از این پروژه هاست. به نظرم به خاطر نوپا بودن بحث سریال سازی در عرصه نوجوان و اهمیتی که این گروه سنی دارند باید بهترین ساعات در کنداکتور به این مجموعه ها داده شود تا بحث عرضه و تاثیرگذاری به خوبی اتفاق بیفتد. زیرا عرضه یک پروژه همان قدر اهمیت دارد که تولیدش حتی شاید بیشتر مورد اهمیت است. در همه دنیا هم بیشترین هزینه ها صرف پخش مناسب یک اثر می شود و تبلیغ و تیزرهای بسیاری ساخته می شود. تبلیغ مناسب و زیرنویس و معرفی یک مجموعه در تیزرهای تلویزیونی امری است که به ذوق و سلیقه مدیر یک شبکه برمی گردد و البته باید به آن توجه شود.

 

 

 

 

منبع: بیتوته

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.