بلاگ / اخبار سینمایی

رای گیری مراسم اسکار چگونه انجام می شود؟

نویسنده گپ فیلم

24 ماه پیش

بزودی مراسم اسکار ۲۰۱۹ برگزار شده و در کنار جوایز متعدد این جشنواره سینمایی بزرگ، بهترین و ارزشمندترین جایزه این مراسم که جایزه بهترین فیلم سال است نیز به فیلمی اهدا می شود که از نظر داوران اسکار بهترین فیلم سال بوده است. اما داوران چگونه بهترین فیلم سال را انتخاب می کنند؟ چرا گاهی اوقات اتفاقاتی غیرمنتظره رخ می دهد؟ شیوه رأی گیری و انتخاب بهترین فیلم در طول دهه های گذشته تغییرات زیادی داشته و به همین دلیل حتی جان سخت ترین سینماروها نیز گاه در مورد چگونگی انتخاب این دسته دچار ابهام می شوند.

شاید فکر کنید این پروسه بسیار پیچیده است اما اگر آن را جزء به جزء بررسی کنید متوجه سادگی و قابل درک بودن آن خواهید شد. در حالی که تمامی علاقمندان و دست اندرکاران صنعت سینما در سراسر جهان خود را برای مراسم اسکار ۲۰۱۹ آماده می کنند، می خواهیم شما را با شیوه تصمیم گیری داوران اسکار برای باارزش ترین جایزه این جشنواره معتبر سینمایی آشنا کنیم.

چگونه نامزدهای بهترین فیلم سال اسکار انتخاب می شوند؟

بین سال های ۱۹۴۵ تا ۲۰۰۸، داوران آکادمی اسکار به طور معمول ۵ فیلم را برای دریافت جایزه بهترین فیلم سال نامزد می کردند اما به دلیل خشم و جنجال پس از نادیده گرفته شدن فیلم «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight)، داوران آکادمی اسکار از سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفتند که ۱۰ فیلم را در این دسته بندی نامزد دریافت جایزه اسکار کنند. در سال ۲۰۱۱ آن ها سبک رأی گیری و انتخاب بهترین فیلم را بار دیگر تغییر داده و به شکل حذفی و رده بندی به اجرا گذاشتند. بر اساس قوانین موجود، می توان بین ۵ تا ۱۰ فیلم را در این بخش نامزد کرد. به ادعای آکادمی، این سبک از انتخاب نامزدها باعث می شود که یکپارچگی رأی گیری حفظ شده و نامزدی تنها به فیلم هایی خواهد رسید که ارزش و شایستگی قرار گرفتن در این فهرست را داشته باشند.

بدین سبک انتخاب، در سال های اخیر به طور معمول بین ۸ تا ۹ فیلم در بخش بهترین فیلم سال نامزد شده اند اما تعداد نامزدها هیچگاه به ۱۰ عنوان نرسیده است. وقتی که رأی گیری اسکار آغاز می شود، هر یک از اعضای آکادمی اسکار (نزدیک به ۸٫۰۰۰ عضو دارای قدرت و اجازه رأی دادن) می توانند انتخاب های خود در دسته بندی بهترین فیلم را  اعلام کنند. از رأی دهندگان آکادمی خواسته می شود که اسم ۵ فیلم برتر سال از نظر خود را به ترتیب اولویت اعلام کنند، به طوری که بهترین فیلم از نظر آن ها در رتبه اول قرار گیرد. پس از پایان رأی گیری و اعلام نتایج اولیه، یک فیلم برای قرار گرفتن در میان نامزدهای بهترین فیلم اسکار، باید دستکم در ۵ درصد رأی گیری ها در رتبه اول قرار داشته باشد.

همچنین آکادمی اسکار از یک سیستم خاص در فرآیند رأی گیری استفاده می کند که فیلم هایی که رأی کافی دریافت نمی کنند را حذف کرده و ظرفیت آن ها را به فیلم هایی می دهد که هنوز در عرصه رقابت قرار دارند. این سبک به هر مقدار و مرحله که لازم باشد تکرار می شود تا تنها فیلم هایی که آرای قابل توجهی دریافت کرده اند در پروسه انتخاب و رأی گیری باقی بمانند.

oscar statue

چگونه بهترین فیلم سال اسکار انتخاب می شود؟

پس از آن که فهرست نهایی نامزدها مشخص شد، نوبت به انتخاب برنده می رسد. در ۵ سال از ۷ سال گذشته، ۹ فیلم در این بخش با هم رقابت داشته اند. بهترین فیلم سال بر اساس سیستم رأی گیری ترجیحی یا اولویتی انتخاب می شود، بدین معنی که از اعضای آکادمی خواسته می شود که فیلم های نهایی نامزد شده را به ترتیب اولویت و ترجیح خود رده بندی کنند. وقتی که رأی گیری به پایان برسد، مقدار رأی هایی که هر فیلم در جایگاه های مختلف دریافت کرده به صورت جداگانه محاسبه می شود. سادهتر بگوییم این که فیلم ها بر اساس بیشترین رأیهایی که در جایگاه اول داشتهاند رده بندی خواهند شد. اگر فیلمی بیش از ۵۰ درصد آرا را در مکان اول به خود اختصاص داده باشد به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب خواهد شد.

این بدان معنی است فیلمی که بیشتر از بقیه در جایگاه نخست آرا قرار گرفته برنده نخواهد بود بلکه باید بیش از ۵۰ درصد رأی ها آن را به عنوان گزینه اول خود انتخاب کرده باشند. اگر هیچ کدام از فیلم ها نتوانند در مرحله اول رأی گیری بیش از ۵۰ درصد آرا را در مکان اول به خود اختصاص دهند، فرآیند انتخاب بهترین فیلم سال بسیار جذاب تر خواهد شد. فیلمی که کمترین میزان رأی را در رتبه اول بدست آورده و در جایگاه آخر قرار گرفته حذف شده و حق رأی آن به دیگر فیلم ها داده می شود که در بیشترین رتبه دوم قرار گرفته اند. بدین ترتیب به وضوح، رده بندی و ترتیب اولویت های داوران در انتخاب بهترین فیلم سال موثر خواهد بود.

در واقع داوران باید در انتخاب گزینه های دوم و سوم خود نیز دقت خاصی داشته باشند زیرا این انتخاب ها نیز نقش مهمی در تعیین برنده نهایی خواهند داشت. بدین ترتیب رأی دهی ترجیحی می تواند باعث شود که یک فیلم با دریافت رأی های بیشتر و بهتر در برابر یک فیلم هنرمندانه و زیبا اما با رأی های ترجیحی متفاوت پیروز شود. این فرآیند همچنان تکرار خواهد شد تا در نهایت برنده اصلی انتخاب گردد. بدین ترتیب فیلمی که بیشترین اجماع بر سر آن وجود داشته باشد به عنوان برنده معرفی شده و بهترین فیلم سال لقب خواهد گرفت.

نکته جالب این که در نهایت فیلمی که بیشترین جایگاه در رتبه اول داشته به عنوان برترین فیلم سال انتخاب نمی شود بلکه فیلمی به این عنوان دست می یابد که طرفداران بیشتری در بین داوران آکادمی داشته است یعنی بیش از هر فیلم دیگری در جایگاه های بالاتر قرار گرفته است. این سبک رأی گیری فقط مختص بهترین فیلم سال بوده و در دیگر دسته بندی ها تنها ۵ فیلم یا نفر نامزد شده و هر عنوان یا شخصی که بیشترین آرا را بدست آورد برنده اعلام خواهد شد.

 

 

منبع: مووی مگ

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.