بلاگ / اخبار سینمایی

معامله جدید کمال تبریزی و «سیمای میلی» با سریال ویژه ماه رمضان

نویسنده گپ فیلم

2 سال پیش

در حالی که واکنش‌ها به اظهار نظر کمال تبریزی درباره نقد فیلم «مارموز» در برنامه تلویزیونی «میزانسن» ادامه دارد، روزنامه هفت صبح در گزارشی به آن بخش از موضع تبریزی که تلویزیون را «سیمای میلی» خوانده، پرداخته و ضمن مرور همکاری او نوشته اگر او تلویزیون را «میلی» می‌داند، چرا قرار است یک سریال الف ویژه (با بودجه هنگفت) برای این رسانه بسازد؟

گزارش هفت صبح درباره تاریخچه همکاری کمال تبریزی با تلویزیون را بخوانید:

جمعه شب برنامه «میزانسن» به مناسبت اکران «مارموز»پذیرای کمال تبریزی بود. مهدی سجاده چی با او درباره متن و حاشیه این فیلم و دیگر ساخته او یعنی«ما همه با هم هستیم» گفت و گو کرد. مجری ضمن حفظ احترام مهمان به بخش تاریک کارنامه سال های اخیر تبریزی نیز نقب زد و تبریزی از خود دفاع کرد. در بخش پایانی برنامه میز نقد برگزار شد و نیما حسنی نسب به همراه مهرزاد دانش «مارموز»‌  را نقد کردند. صبح شنبه اما یک اتفاق غیرمترقبه رخ داد.

حمله با یک ادبیات عجیب

اتفاق غیر مترقبه واکنش کمال تبریزی است که صحبت های منتقدان را برنتافت و یک پست در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت. کاری به تعابیری که درباره منتقدان «میزانسن» بکار برد نداریم ؛ ‌بخش عجیب پست او این جمله است:«نقد سفارشی و باسمه ای و خوشایند سیمای میلی به همه جهان نمی ارزد چه رسد به حق الزحمه ای ناچیز از سوی سازمان!» در این جمله دو نکته بارز وجود دارد: یکی این که تبریزی با ادبیاتی نازل صدا و سیما را نقد کرده و دیگر این که دریافت حق الزحمه از این رسانه را اتفاقی قبیج دانسته است.

سیمای میلی؟ واقعا؟!

کمال تبریزی بهتر از ما می داند هر واژه و اصطلاح بار معنایی خاص خود را دارد. «سیمای میلی» کنایه ای است که ابتدا در میتینگ های دانشجویی در دهه هشتاد سر زبان ها افتاد و حالا عنوانی است برای نشان دادن میزان عمق ناراحتی از تصمیمات شخصی و تک حزبی رسانه ملی. این اصطلاح به قدری دستمالی شده است که صاحبان تحلیل در موضع گیری های رسمی شان از آن استفاده نمی کنند. آن ها می دانند «سیمای میلی» به یک اصطلاح کف خیابانی تبدیل شده است و «کلاس» ندارد.

همکاری با سیمای میلی؟

فرض کنیم برای کمال تبریزی مهم نیست که با بهره گیری از اصطلاحی چون «سیمای میلی» متهم به بهره گیری از ادبیات نازل شود. عجیب وقتی است که می دانیم خودش با تلویزیون همکاری مستمر داشته و دارد. او سریال های «قصه های رودخانه»، «دوران سرکشی»، شهریار»، «سرزمین مادری» و فیلم – مجموعه «لیلی با من است» را برای تلویزیون ساخته. همین حالا هم آماده تولید سریال «الف ویژه» برای ماه رمضان شبکه یک می شود. یک سوال ساده:‌اگر تلویزیون رسانه میلی است شما چرا با آن همکاری می کنید آقای تبریزی؟!

شما از کجا پول می گیری؟

تبریزی منتقدان را بخاطر گرفتن «حق الزحمه ای ناچیز از سوی سازمان» متهم می کند. نمی دانیم الان مشکل ناچیز بودن حق الزحمه است یا نفس گرفتن آن؟ یعنی خود تبریزی مجانی برای تلویزیون کار می کند؟ یا چون میزان حق الزحمه اش زیاد است، گرفتن آن ایراد ندارد؟ اگر بخش مربوط به حق الزحمه را به جمله قبل عطف دهیم احتمالا منظور تبریزی این است که منتقدان برنامه، حرف هایی می زنند که باب طبع مدیران تلویزیون است. و چون مدیران از این حرف ها خوش شان می آید، پس حق الزحمه منتقدان را پرداخت می کنند. راستش ما که برنامه را دیدیم موردی یافت نکردیم که منتقدان باب طبع مدیران تلویزیون حرف بزنند. از قضا بواسطه حضور مهرزاد دانش در برنامه اخیر، یکی از نقدهای کامل در «میزانسن» رقم خورد. بارها هم شاهد تعریف و تمجید از کارنامه تبریزی بودیم ولی وقتی «مارموز» بد است، باید از آن تعریف کرد؟

کی روش الگوی شما است؟

موضع گیری کمال تبریزی یادآور اظهارت متنوع کارلوس کی روش است. او که از فدراسیون فوتبال دستمزد و پاداش هنفگت می گیرد، وقت و بی وقت طعنه و کنایه اش را نثار مسولان آن و مربیان لیگ می کند. حالا کارگردان عزیز ما بجای بیان دلخوری اش از نقد منتقدان یک برنامه، تلویزیون را از پایه زیر سوال می برد و آن را «میلی» می داند. وجه شباهت او با کی روش چیست؟ تبریزی تا حالا دو سریال ساخته است که هیچ گاه پخش نشده اند. یکی «قصه های رودخانه» که سال 78 به طور مشترک با کشور مالزی ساخته شد و دیگری «سرزمین مادری» که شرح سرنوشتش را بارها نوشته ایم. این سریال در سه فاز ساخته شده و هزینه هنگفتی برده ولی در بایگانی است. او با این کارنامه سراغ «الف ویژه» می رود و لابد خودش را در توقیف دو سریال قبلی مبرا می داند. معامله جدید تبریزی و «رسانه ملی» در سریال «الف ویژه» چه حاصلی خواهد داشت؟  

 

 

منبع: آی سینما

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.