بلاگ / اخبار سینمایی

اعتراض کارگردان «بی آب و نان …بیابان» به حذف فیلمش از بخش مستند فجر

نویسنده گپ فیلم

2 سال پیش

مهدی گلستانیان کارگردان فیلم «بی آب ونان …بیابان» نسبت به حذف فیلمش با عنوان «بی آب و نان …بیابان» از بخش مستند جشنواره فیلم فجر ۳۷ اعتراض کرد.
این کارگردان گفت: چند روز پیش بعداز اعلام اسامی فیلم های بخش مستند با مدیر دبیرخانه(آقای سیمونیان) تماس گرفتم و انتقاد ها و اعتراض خودم را نسبت به این موضوع به ایشان انتقال دادم، اما پاسخی نگرفتم.
او افزود: با احترام به سه عضو هیأت انتخاب و سازندگان پنج فیلم انتخابی بخش مستند و آرزوی موفقیت برای آنان،طرف صحبت من با مسئولان جشنواره فجر است. با پیگیری هایی که انجام دادم متوجه شدم تقریبا اکثر فیلم هایی که از سوی هیأت انتخاب اعلام شده اند، از تولیدات مرکز گسترش سینمایی مستند و تجربی محسوب می شوند و نیز در جشنواره حقیقت امسال برای مردم اکران شده اند. دبیر محترم جشنواره فجر آقای داروغه زاده عزیز برای من چندین سوال در این باره پیش آمده است؟ اینکه سیاست شما برای بخش مستند چه بوده است؟ من با سابقه خوبی که از او در این عرصه به یاد دارم، خیلی تعجب کردم وقتی میدانستند قرار است جشنواره فجر در بخش مستند مثل همیشه به صورت تکراری و فرمالیته برگزار شود و عین همان فیلم های منتخب دوازدهمین دوره جشنواره حقیقت (مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی) در جشنواره فجر امسال انتخاب و کپی همان فیلم ها اکران شوند، خب چه کاری است که هم وجه و اعتبار جشنواره فجر و هم بودجه این مملکت را زیر سوال میبریم و وقت مردم را هم می گیریم.
او ادامه داد: اگر قرار است اکثر فیلمهای اعلام شده از تولیدات مرکز گسترش باشد، چرا این اشتباه رخ می دهد که یکی از اعضا این هیأت انتخاب خود قائم مقام و مشاور مرکز گسترش سینمای مستند است (مرتضی رزاق کریمی) و این با مقررات جشنواره تناقض دارد. تا جایی که من می دانم باید هر یک از اعضاء هیأت انتخاب یا داوری باید شخص بی طرفی باشد! برای من شبهه ایجاد می شود که شاید او خیلی با تعصب به تولیدات سازمان خود برای انتخاب فیلم بخش مستند نگاه کرده است. یک فیلم نیز از ۵ فیلم انتخاب شده در جشنواره فجر امسال از طرف آقای سید سلیم غفوری مدیر شبکه مستند جایزه ویژه شبکه مستند را از دوازدهمین دوره جشنواره حقیقت دریافت می کند و نیز آقای آرش لاهوتی نیز خود در این جشنواره در بخش نگاه نو فیلم دارد!
این کارگردان در پایان گفت: بعداز تماس با دبیرخانه جشنواره از فردای آن روز سه عضو هیأت انتخاب مستند هرکدام جداگانه مصاحبه تصویری و رسانه ای داشتند که گفته اند ما امسال کار سختی برای انتخاب فیلم ها داشتیم و اکثر فیلم ها کیفیت بالایی داشتند که جا داشته حدود ۱۰-۱۲ فیلم در این بخش انتخاب میشد!!! فکر کنم اگر این اتفاق هم میافتاد، باز هم تولیدات مرکز گسترش جزو ۱۰ فیلم انتخاب شده بودند و برای فیلمسازانی مثل من که اکثر کارها را به صورت مستقل تولید میکنند، جایی در لیست اسامی اعلامی وجود نداشت. در کل به نظرم جشنواره فجر در بخش مستند جشنواره بلاتکلیفی است! چون هرساله تعداد انتخاب فیلم های این بخش تغییرات زیادی دارند(یک سال ۱۱ فیلم یک سال ۲فیلم یک سال ۵ فیلم) و ،بعداز برگزاری ۳۶ دوره دیگر جایی برای آزمون خطا نیست! حیف است جشنواره با این همه اعتبار ملی را زیر سوال ببریم.

 

 

منبع: بانی فیلم

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.