بلاگ / اخبار سینمایی

دان لاسک، انیماتور آثار دیزنی از جمله پینوکیو و فانتازیا درگذشت

نویسنده گپ فیلم

2 سال پیش

انیماتور معروف، دان لاسک که سال‌ها سابقه کار روی آثار مختلفی از دوران طلایی کمپانی والت دیزنی را داشت در سن ۱۰۵ سالگی در منزل خود واقع در سن کلمنت کالیفرنیا از دنیا رفت.

لاسک کار خود را با حضور در دیزنی آغاز کرد و اولین پروژه مهم او «پینوکیو» بود که به عنوان یکی از انیماتورهای این انیمیشن در تولید آن نقش داشت. بعد از آن هم نوبت به آثار دیگری رسید که لاسک انیماتور آن‌ها بود؛ از «فانتازیا»، «بامبی» و «ترانه‌ی جنوب» تا «سیندرلا»، «آلیس در سرزمین عجایب»، «پیتر پن»، «بانو و ولگرد» و «زیبای خفته».

 

آخرین پروژه لاسک برای دیزنی، انیمیشن «۱۰۱ سگ خالدار» بود و بعد از آن در لیست سیاه دیزنی قرار گرفت و از این کمپانی اخراج شد؛ موضوعی که به دوران اعتصاب‌های انیماتورهای این کمپانی برمی‌گشت و لاسک هم یکی از اعتصاب‌کنندگان بود و این قضیه باعث شد مشکلاتی برای او ایجاد شود. این انیماتور در سال ۲۰۱۳ در بخشی از گفتگوی خود با AnimationGuild به این ماجرا اشاره کرد:

والت دیزنی به همسرم گفته بود هر کسی که در آن اعتصاب‌ها شرکت کرده باشد، بالاخره یک روز از دیزنی اخراج خواهد شد. من مدتی بعد از پایان اعتصاب‌ها در کمپانی به کار ادامه دادم، ولی سرانجام نوبت به من هم رسید و در سال ۱۹۶۰ از دیزنی جدا شدم. هال امبرو، من و چهار نفر دیگر به عنوان آخرین گروه از نسل خود در دیزنی مانده بودیم و بالاخره نوبت به جدایی ما رسیده بود.

بعد از پایان کارم با دیزنی، بعد از ظهر دوشنبه به خانه رفتم و همه همسایه‌ها هم بعد از متوجه شدن موضوع ناراحت و غمگین شده بودند. آن روز در حالی که داشتم از ماشین پیاده می‌شدم، همسرم در خانه را باز کرد، به سمت من آمد و گفت: «بالاخره اخراج شدی؟» و در جواب سوالم که این قضیه را از کجا فهمیده است، گفت: «از لبخندی که به صورت داری.»

لاسک بعد از جدایی از دیزنی در سال ۱۹۶۰، روی پروژه‌های متعددی از انیمیشن‌های «چارلی براون» کار کرد؛ از جمله «پسری به نام چارلی براون»، «اسنوپی، به خانه بیا» و «برای زندگی‌ات بجنگ، چارلی براون!». او همچنین روی انیمیشن‌های کوتاه مختلفی هم از این مجموعه کار کرد؛ مانند «روز شکرگزاری چارلی براون».

از دیگر کارهای معروف لاسک می‌توان به سریال اسمورف ها (The Smurfs) اشاره کرد که او ۱۳۶ قسمت از آن را کارگردانی کرد. همچنین آخرین کارهای لاسک قبل از بازنشستگی در سال ۱۹۹۳ عبارت‌ بودند از Pound Puppies ،Challenge of the GoBots و The Addams Family.

یکی از معروف‌ترین دستاوردهای این انیماتور معروف، طراحی بخش‌هایی از فانتازیا بود که حتی تعجب همکاران خودش را هم به دنبال داشت؛ به طوری که بعدها فرانک توماس و اولی جانستون در کتاب Disney Animation: The Illusion of Life به صحبت در مورد آن پرداختند و چنین گفتند:

صحنه‌های رقص ماهی سفید درخشان در فانتازیا به قدری زیبا طراحی شده بودند که همه اعضای استودیو را متحیر کرده بودند. تا آن روز هیچ‌وقت چنین صحنه‌های تماشایی و با ظرافتی را در انیمیشن‌ها ندیده بودیم و افکت‌های به کار رفته در آن برای همه ما تازگی داشت و کمتر کسی می‌توانست چنین چیزی خلق کند.

با درگذشت دان لاسک، یکی دیگر از بزرگان دنیای انیمیشن هم از میان ما رفت؛ کسی که خاطرات زیادی برای کودکان نسل‌های مختلف به جای گذاشت.

 

 

 

 

منبع: زومجی

 

 

پیشنهاد گپ فیلم
ارسال دیدگاه
جستجو
لیست من
اپلیکیشن
ورود
logo-samandehi

گپ فیلم - مرجع دانلود، نمایش و نقد و برسی فیلم و سریالهای بروز دنیا

فعالیت‌های سایت گپ فیلم تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گپ فیلم دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و هر گونه بهره برداری و سوء استفاده از محتوای گپ فیلم، پیگرد قانونی دارد.

© تمام حقوق این سایت متعلق به گپ فیلم می باشد.